Jak działają tabletki antykoncepcyjne? Kiedy zaczynają działać i ile jest ważna recepta?

Antykoncepcja hormonalna jest jedną spośród najbezpieczniejszych oraz najlepszych form przeciwdziałania ciąży. Kwalifikują się do niej m.in. tabletki antykoncepcyjne, wkładki domaciczne, plastry antykoncepcyjne lub zastrzyki antykoncepcyjne. Wsparta jest na wprowadzaniu do systemu sztucznych hormonów, jakie m.in. blokują owulację.

Tabletki hormonalne antykoncepcyjne – co to jest?

Tabletka antykoncepcyjna, tabletka hormonalna lub pigułka antykoncepcyjna to środek, jaki wykorzystuje się doustnie w celu zatrzymania owulacji, natomiast również zmiany gęstości śluzu szyjki macicy tak, by nie przyjmowała ona plemników do komórki jajowej. Obecnie tabletki antykoncepcyjne stały się jedną spośród niezwykle powszechnych oraz częściej wykorzystywanych metod antykoncepcji. Wyjątkową wartością antykoncepcji jest jej duża efektywność. Tabletki antykoncepcyjne mają w sobie sztuczne hormony, jakie są substytutami kobiecych hormonów płciowych. Dzieli się je na środki jednoskładnikowe oraz dwuskładnikowe.

Jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne mają sztuczne substytuty hormonów, jakie mają dwukierunkowe funkcjonowanie: z jednej strony blokują owulację, z innej natomiast zagęszczają śluz tworzony poprzez szyjkę macicy utrudniając plemnikom dostęp do jajowodów. Można w pewnym ułatwieniu stwierdzić, iż poprzez tabletki hormonalne własny system jest jakby „w ciąży”, poprzez co nie może dojść do efektywnego zapłodnienia. Jest to forma w pełni odwracalna, jaka nie oddziałuje na płodność kobiety w przyszłości.

Tabletki antykoncepcyjne – ile jest ważna recepta?

Recepta na środki antykoncepcyjne jest ważna 30 dni. Chociaż tu specjalista może wystawić receptę na leki na aż 120 dni wykorzystywania. To duże wyzwanie finansowe, zatem możemy poprosić specjalistę o wypisanie recept przedłużonych, z rozmaitymi datami realizacji od dnia. Nowe rozporządzenie w sprawie recept, funkcjonujące od 18.04.2018 roku ma zaktualizowane dane dotyczące wystawiania recept na środki antykoncepcyjne.

Kiedy zaczynają funkcjonować tabletki antykoncepcyjne?

Pojawienie się rezultatu antykoncepcyjnego tabletek dwuskładnikowych zależy od czasu cyklu, w jakim rozpoczyna się stosować tabletki. Gdy zacznie się stosowanie tabletek w czasie pierwszych 5 dni cyklu menstruacyjnego, tzn. pierwszych 5 dni od rozpoczęcia menstruacji, funkcjonowanie antykoncepcyjne zaczyna się od razu, tj. od przyjęcia pierwszej tabletki. Gdy stosowanie tabletek zacznie się w innym czasie cyklu, rezultat antykoncepcyjny pojawia się dopiero po 7 dniach codziennego stosowania pigułki o określonej godzinie.

Czy tabletki antykoncepcyjne mogą dawać funkcjonowania niepożądane?

Tak, jednak teraz, ze względu na faktycznie małą ilość w nich hormonów, funkcjonowania owe są zazwyczaj mało wyrażone oraz większość pigułek antykoncepcyjnych jest niezwykle odpowiednio tolerowana poprzez kobiety. Gdy natomiast działania szkodliwe są obecne, to przeważnie, na początku stosowania pigułek, dotyczą one nieprawidłowych plamień oraz krwawień – niezwykle wielokrotnie ponieważ poprzez pierwsze trzy miesiące stosowania pigułek u pań obecne są nieprawidłowe plamienia oraz krwawienia, jakie z czasem zanikają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here