Wazektomia, czyli męska antykoncepcja. Na czym polega i jakie są koszty wazektomii?

Wazektomia to zabieg dla panów, jaki ma doprowadzić do sporadycznej bezpłodności. Okazuje się, iż jest to jedna spośród szczególnie powszechnych metod antykoncepcji w wielu krajach. W Polsce jeszcze więcej mężczyzn decyduje się na wazektomię, mimo tego, iż zabieg w naszym kraju jest wciąż tematem dosyć problematycznym. Na czym konkretnie polega? Jaka jest cena wazektomii.

Czym jest wazektomia?

Zwięźle rzecz biorąc, wazektomia to mikrochirurgiczna procedura, jakiej zamiarem jest krótka bezpłodność mężczyzny. Wazektomia jest szczególnie znanym środkiem antykoncepcyjnym w USA. Dla mężczyzny jest pewna, prosta, natomiast co najistotniejsze cechuje ją niezwykle duża efektywność sięgająca do 99%. Wazektomia polega na przerwaniu oraz podwiązaniu nasieniowodów, jakie są odpowiedzialne za transport plemników do ejakulatu. Mężczyzna wciąż może uprawiać normalnie seks, jednak w jego spermie nie występują plemniki. Znaczy to, iż możliwości na zajście w ciążę poprzez jego kobietę są właściwie zerowe.

Wazektomia: na czym polega?

Wazektomia to szybka oraz relatywnie bezbolesna metoda operacyjna. Nasieniowody, jakie przekazują plemniki z jąder do prącia, są przecięte czy obwiązane. Przerwanie ciągłości nasieniowodów doprowadza do blokady przewozu plemników do ejakulatu. Metoda nie prowadzi natomiast do zmniejszenia spermatogenezy, inaczej tworzenia oraz rośnięcia plemników, cały tenże mechanizm ciągle jest, jednak produkowane w jądrach plemniki są od tego momentu wchłaniane poprzez system. Po zabiegu wazektomii mężczyzna może swobodnie współżyć oraz doświadczać orgazmów z ową rozbieżnością, iż jego ejakulat nie będzie już miał plemników.

Wazektomia – cena

Ceny za wazektomię wahają się od 1500 do 2000 złotych. Biorąc pod uwagę dużą efektywność i brak potrzeby zabezpieczania się w przyszłości, zabieg uchodzi za korzystny. Decyzja o wykonaniu wazektomii nie winna być podejmowana pospiesznie. Co prawda jest szansa przeprowadzenie rewazektomii, jednak jest to zdecydowanie droższy zabieg. Cena za rewazektomię, we współzależności od miasta oraz klinki, waha się od 12 do 20 tysięcy złotych.

Wazektomia – efektywność zabiegu

Po podwiązaniu nasieniowodów należy poprzez 7 dni powstrzymać się od stosunków płciowych. Po pierwsze – mężczyzna jest w tymże okresie osłabiony, może czuć dyskomfort w okolicach genitaliów. Dodatkowo w ejakulacie mogą znajdywać się nadal plemniki. Poleca się, by poprzez parę miesięcy po zabiegu (do 5 miesięcy) wciąż wykorzystywać pozostałe formy antykoncepcji, np. pigułki hormonalne czy prezerwatywy.

Wazektomia oraz jej korzyści

Pośród korzyści wazektomii należy wymienić jej dużą efektywność antykoncepcyjną, zabieg ponieważ w 99,9% chroni przed nieplanowaną ciążą. Podwiązanie nasieniowodów nie ma wpływu na czynność hormonalną gruczołów seksualnych oraz nie powoduje spadku libido. Wazektomia nie oddziałuje na pełen stan zdrowia pacjenta, jednak stanowi stałe zlikwidowanie kłopotu antykoncepcji. Dodatkowo, uznawana jest za jedną spośród tańszych form antykoncepcji, ponieważ wiąże się tylko z jednym wydatkiem.

przeczytaj również