Jak poradzić sobie z rozstaniem? Kilka praktycznych wskazówek

Dla wielu osób życie we dwójkę jest dużo przyjemniejsze niż życie w samotności. Z tego też względu tak wiele osób poszukuje swojej drugiej połówki. Niestety, nie wszystkie związki przetrwają. Czasami obie strony chcą się rozejść, ale bywa i tak, że jedna osoba porzuca tę drugą. Wówczas pojawia się ból oraz cierpienie. Na szczęście, można wykorzystać pewne sposoby, aby lepiej przejść przez trudny proces rozstania.

Przeżywasz rozstanie? Pozwól sobie na ból

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak poradzić sobie z rozstaniem. Najczęściej tuż po zakończeniu związku towarzyszy nam masa negatywnych odczuć. Mowa tu przede wszystkim o poczuciu winy, frustracji czy dojmującym smutku. Niestety, radzenie sobie z nimi nie należy do najłatwiejszych zadań. Aby poradzić sobie z rozstaniem, należałoby przede wszystkim postarać się pozwolić sobie na ból. Wbrew pozorom wcale nie jest to tak proste jak mogłoby się wydawać. Jeżeli po rozstaniu masz więc ochotę na płacz, niech płyną łzy. Jeśli chcesz zjeść całe pudełko lodów oglądając łzawy serial lub grając w gry komputerowe, pozwól sobie na to. Dzięki przeżyciu wszystkich etapów żałoby, można będzie przejść przez proces rozstania.

Po rozstaniu nie szukaj okazji do spotkania byłego partnera

Osoby, które chcą poradzić sobie z rozstaniem, bardzo często dążą do tego, aby widywać swojego partnera. Dotyczy to w szczególności osób porzuconych. Nawet najbardziej bolesne rozstanie nie jest jednak powodem do tego, aby się dręczyć. Należałoby więc, w miarę możliwości unikać kontaktowania się ze swoim byłym partnerem. Zasada ta dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Niezbyt dobrym pomysłem będzie również odwiedzanie miejsc, które kojarzą się nam z utraconą osobą. Przeglądanie wspólnych zdjęć to także niekoniecznie dobry sposób na to, by przetrwać rozstanie. Dla niektórych dobrym pomysłem może być wręcz wykasowanie wspólnych zdjęć ze swojego telefonu.

Kompletnie nie radzisz sobie z rozstaniem? Poszukaj specjalistycznej pomocy

Niestety, czasami rozstanie jest tak trudne, że wszelkie sposoby radzenia sobie z nim, zawodzą. Spotkanie z przyjaciółką, mamą czy zakupy nie zawsze pomagają i należy się z tym pogodzić. Jeśli ból po rozstaniu przedłuża się, warto rozważyć skorzystanie ze specjalistycznej pomocy. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być wizyta u psychologa lub psychoterapeuty. Czasami wystarczy kilka sesji, a w innych przypadkach konieczne będzie podjęcie dłuższej terapii. W niektórych przypadkach, gdy radzenie sobie z rozstaniem przy pomocy terapii nie daje zadowalających efektów, konieczna może okazać się pomoc psychiatry. Dotyczy to jednak skrajnych przypadków, gdy rozstanie przyczyniło się do powstania depresji lub zaburzeń lękowych. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, po jakim czasie od rozstania należy poszukiwać pomocy specjalisty. Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie myśleć o niczym innym jak o rozstaniu, być może jest to sygnał do poszukiwania pomocy psychologa.

przeczytaj również